Webshopos értékesítésnél mi legyen a számlán a teljesítés időpontja?

A webshopos értékesítésnél több olyan esemény van, ami számla kibocsátását indokolná és amelyek különböző időpontban valósulnak meg. Lehet, hogy a vevő a rendelés leadásakor bankkártyával fizet (közvetlenül vagy például a Paypal alkalmazáson keresztül közvetve). Ezt követően az eladó a futár cégnek átadja a terméket és egy harmadik időpont, amikor a vevő ténylegesen átveszi a terméket a futártól. A vevő fizethet utánvéttel is, ekkor először a futárcég veszi át a vételárat. A vételár tényleges beérkezése az eladó bankszámlájára valószínűleg az előzőektől teljesen eltérő más időpont lesz.

Az ÁFA törvény általános szabálya szerint az ÁFA fizetési kötelezettség akkor keletkezik, amikor az ügylet ténylegesen megvalósul. Ezt nevezi a törvény teljesítésnek. Ettől az általános szabálytól – többek között – az előleg fizetésének esete eltér, ugyanis az előleg jóváíráskor akkor is adófizetési kötelezettség keletkezik, ha a tényleges termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás még nem történt meg. Előleg fizetése esetén az ÁFA szerinti teljesítés abban az időpontban lesz, amikor az előleg összegét az eladónak átadják vagy a bankszámláján jóváírják. Ez azért érdekes, mert előleg fizetése esetén köteles az eladó ÁFÁ-s számlát kibocsátani, kivéve ha olyan magánszemély a vevő, aki nem kér számlát és az előleg kisebb, mint 900.000 Ft. Ebben az esetben nyugtát sem kell kibocsátani részére. Ha tehát a vevő magánszemély és a vételár hamarabb beérkezik az eladó bankszámlájára, mint ahogyan az árut a vevő átveszi, akkor sem kell előlegszámlát kibocsátani. Viszont ha a vevő jogi személy, akkor elvileg szükség lehet arra, hogy az általa fizetett előlegről előleg számla készüljön, majd a termék átadásakor egy végszámla.

Jellemzően azonban a termék futárnak való átadása, illetve a vevő általi átvétele és az előleg beérkezése között nem telik el olyan sok idő, hogy webshopos értékesítésnél előleget kelljen számlázni, hiszen az előleg számla kiállítására az ÁFA törvény szerint az ÁFA bevallás határidejéig van ideje az eladónak. Mire az előlegszámlát ki kellene állítania az eladónak, addigra már valószínűleg a terméket is átadta a vevőnek, így elég lesz a számla, nem kell külön előleg és végszámla.  

Fogyasztóvédelmi szempontból viszont figyelembe kell venni, hogy a vevő elállási és garancia érvényesítési joga a termék tényleges átvételekor indul.

Tekintve azonban, hogy előre nem tudja az eladó, hogy a futár mikor tudja kézbesíteni a terméket, és az ÁFA törvény szerint a számlát a teljesítéskor haladéktalanul ki kell állítani abban az esetben, ha addigra az eladó az ellenértéket megkapta, a számla kiállításával nem lehet megvárni a kézbesítés időpontját. Munkaszervezés szempontjából sem praktikus a számlát a termék átvétele után kiállítani.

A minden szabálynak való megfelelés érdekében tehát a számlát a termék csomagolásakor vagy futárnak való átadásakor, akkori teljesítési időponttal kell elkészíteni és a számlára a megjegyzés rovatba kerüljön rá az elállási jogra vonatkozó információ, azaz hogy az elállási jog gyakorlására nyitva álló idő a termék átvételekor, és nem a számlán feltüntetett teljesítéskor kezdődik. Természetesen ezen felül az előleg számlázás szabályára is figyelni kell, ha hosszabb idő telik el az előleg fizetése és a kiszállítás között.

Az előleg nem keverendő a díjbekérővel, ez utóbbi nem adóügyi bizonylat, mindössze egy előre fizetés kérés, adófizetési kötelezettséget a díjbekérő kiállítása nem keletkeztet. A díjbekérő alapján fizetett összegről a fentiekben leírt esetben kell ÁFÁ-t tartalmazó előlegszámlát vagy végszámlát kiállítani.  

 A Készletem rendszerbe a webshopos rendelések lejönnek a webshop felületről és a rendelésekről automatikusan készülő számlán a teljesítés a számla készítésének az időpontja lesz. A számlakészítés időpontját az eladó határozza meg. A webshopos rendelések már lefoglalják a megrendelt árut a rendelés beérkezésével a készletből, így nem fordulhat elő, hogy többet rendelnek a vevők egy időpontban, mint amennyi készleten van az adott termékből.

Erről a témáról még itt olvashatsz:    

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0700127.tv

https://nav.gov.hu/pfile/file?path=/ugyfeliranytu/nezzen-utana/inf_fuz/rejtett/Informacios-fuzetek—Aktualis/18.-informacios-fuzet—A-szamla-nyugta-kibocsatasanak-alapveto-szabalyai

https://fogyasztobarat.hu/mikor-teljesit-a-webshop-ezt-kell-feltuntetni-a-szamlan-es-a-jotallasi-jegyen/