Kiskereskedelmi boltot nyitsz? Ezekre kell figyelned!

Ha kiskereskedelmi boltot nyitsz, akkor számos dolog van, amit érdemes előre tervezni. Összeszedtük a legfontosabbakat.

A hagyományos kiskereskedelem átalakulása a Covid világjárvány miatt felgyorsult, és az online kereskedelem aránya Magyarországon is növekszik, azonban a kereskedelemi forgalom jelentős része várhatóan továbbra is még fizikai boltokban, eladóterekben fog lebonyolódni, illetve vegyes módon, amikor egy vállalkozásnak van fizikai boltja és webshopja is.

Fizikai bolt esetében a megfelelő helyszín kiválasztása, a forgalmazandó termékkör meghatározása, a beruházási és üzemeltetési költségek alapján egy részletes üzleti terv elkészítése, valamint egy hatékony, jól dokumentált ügymenet kialakítása és a megfelelő támogató szoftverek és informatikai eszközök kiválasztása a legfontosabb lépések, ahhoz, hogy a fizikai boltot sikerre tudd vinni.

Határozd meg a jogi hátteret

Magyarországon számos vállalkozási típus létezik, melyek mindegyikének megvannak az előnyei és hátrányai. A kisebb tőkét igénylő vállalkozási formák, például az egyéni vállalkozói igazolvány, a betéti társaság, a közkereseti társaság a tulajdonos korlátlan felelősségvállalásával járnak, míg a korlátolt felelősségű társaság (kft) és a részvénytársaság nagyobb alaptőkét igényelnek, de a tulajdonos felelőssége korlátozható, azaz magánvagyonával nem felel a cég tartozásaiért. Ha már teljesen biztos vagy benne, hogy mit szeretnél árulni és hol, milyen tőkét igényel a bolt kialakítása és kezdeti működése, egyedül vagy üzlettárssal szeretnél az üzletbe belevágni, kérd ki ügyvéd és könyvelő tanácsát annak kiválasztásához, melyik vállalkozási és adózási forma a megfelelő számodra.

Boltnyitásnál számolni kell számos hatósági bejelentési, nyilvántartásba vételi vagy engedélyezési eljárással is, ilyen a működési engedély, a bolt feliratok elhelyezését engedélyező településképi bejelentési eljárás, a környezetvédelmi jóváhagyás a helyi önkormányzatnál, illetve az élelmiszerbiztonsági jóváhagyások a Nébihnél. Ezen eljárások lebonyolítására érdemes jócskán időt betervezni a bolt fizikai kialakításához szükséges idő figyelembevétele mellett.

Készíts üzleti tervet

Miután meghatároztad a tervezett vállalkozás főbb sarokpontjait, érdemes a részletek kidolgozása érdekében üzleti tervet készíteni. Az üzleti terv megírásának első lépése az üzlet jövőképének és céljának megfogalmazása, valamint annak meghatározása, hogyan fogod kiemelni boltodat a tömegből.

Az üzleti terv megírásakor segítségedre lehet, ha az alábbi kérdésekre válaszolsz:

  • Mi a célja a bolt nyitásának? Milyen szükségletet, igényt szolgálsz ki vele?
  • Vannak statisztikák, amik ezt az igényt igazolják, alátámasztják?
  • Melyek a vállalkozásod alapvető értékei?
  • Kik lesznek a vásárlók? Milyen a célpiac? Milyen problémákra kínálsz megoldást, terméket?
  • Mitől egyedi az ötleted? Van-e a közelben hasonló bolt?
  • Mi különböztet meg a versenytársaidtól?
  • Mi az idővonal a nullszaldóssá vagy nyereségessé váláshoz?

Az üzleti tervnek vázlatként vagy ütemtervként kell szolgálnia vállalkozásod számára. Részletezi a céljaid, és válaszokat ad arra vonatkozóan, hogyan tervezed elérni azokat, így van egy keretrendszer, amely segíti vállalkozásod felépítését és növekedését.

Válaszd ki a megfelelő helyszínt

Az üzlet elhelyezkedése nagyban hozzájárulhat a sikerhez. Az üzletnek célszerű észrevehető, elérhető és forgalmas  helyen lennie, hacsak nem annyira speciális a terméked, amiért a vásárlók hajlandóak bárhová elmenni. Tekintve, hogy a boltnyitás általában jelentős beruházási költséggel jár, érdemes akár a lokáció kiválasztására specializált tanácsadót is igénybe venni.

Tervezz előre a költségekkel

A boltnak nem csak nyitási, de fenntartási költségei is lesznek, így ezekkel is érdemes előre számolni.

A nyitási költségeknél az előre és az esetleges átépítés, boltkialakítás alatt is fizetendő bérleti díjat és a kaució összegét, felújítási, átépítési munkák költségét, esetleges gépészeti korszerűsítési munkák, a berendezés, fogyó eszközök beszerzésének, külső-belső dekoráció költségét, arculattervezési grafikai és gyártási munkák, a településképi engedélyeztetés, a raktárkészlet feltöltésének, pénztárgép és ügyviteli rendszer beszerzésének, szabályzatok megírásának és nyitási marketing kampány költségeit érdemes számba venni. A fenntartási költségek kiszámolásánál vedd figyelembe a hely bérleti díját, az árukészlet pótlásának költségeit, ha szükséges, akkor az alkalmazottak bérét, rezsit, takarítószerek, takarítás, ügyvédi és könyvelői díjakat, a zeneszolgáltatás díját, marketingre és reklámra szánt összegeket, illetve a következő pontban tárgyalt egyéb kiegészítő költségeket.

Válaszd ki a boltvezetéshez szükséges eszközöket

A megfelelő eszközök és rendszerek megkönnyítik vállalkozásod működtetését és növekedését, így érdemes külön figyelmet fordítani rájuk. Íme néhány főbb eszköz, melyekre szükséged lesz:

Pénztárgép és készletnyilvántartási rendszer

A számítógépes készletnyilvántartási rendszerek ma már elengedhetetlenek a nagyszámú vagy nagy mennyiségű árut forgalmazó kiskereskedelmi egységben. Az online pénztárgéppel összekapcsolt készletkezelő rendszer nem csak a pénztárgéppel kapcsolatos NAV előírásoknak felel meg, de számos más hasznos funkcióval bír, melyek megkönnyítik a bolt vezetését és a vállalkozás fejlesztését is. Mik ezek?

  • Online pénztárgép
  • Online számlázás, számlázó program
  • Készletnyilvántartó rendszer
  • Házipénztár

Készletem.hu számlázó-készletkezelő-online pénztárgép rendszer segítségével a webes rendszerrel integrált kasszával tételes nyugta készíthető, a kasszán egyszerűsített számla, a háttérrendszerben nagy alakú, elektronikus számla készíthető, és készletkezelő rendszer is kapcsolódik hozzá. A kassza összeköthető vonalkódolvasóval, mérleggel és bankterminállal, így a fizetési folyamat és az elszámolás is nagyban leegyszerűsödik és gyorssá válik.

A termékeket a pénztárgép többféle módon képes azonosítani: vonalkódok, megnevezések, gyorskódok vagy akár a gyártók azonosítóinak használatával, mely jelentősen megkönnyíti a pénztáros munkáját.

A rendszerhez kapcsolható készletkezelő program segítségével pontos és naprakész készletnyilvántartást vezethetsz, így folyamatosan és precízen követheted a forgalom és az árukészlet alakulását.

Webshop kezelése

Ma már számos fizikai boltnak webáruháza is van, ami megkönnyíti a vásárlást, így 0-24 órás nyitvatartást tudsz elérni. Sok kereskedő veszi igénybe a kész webáruház platformokat, ezek közül a legnépszerűbb az UNAS platform. A WooCommerce rendszerben is relatív egyszerű a webshop létrehozása, egyedibb is lehet, de ehhez valószínűleg kell egy hozzáértő szakember. Ha létrejött a webshop, akkor a számlázást már elvégezheti a https://keszletem.hu/, ami rögtön a készlet mennyiségét és értékét is módosítja a megrendelt termékekkel és frissíti a készletet és az árakat is a webshopban. Mivel kassza is kapcsolódik a rendszerhez, ezért lehetséges ugyanabból a készletből a fizikai boltban és a webshopban is értékesíteni.